Sabīne Kondratjeva
Uzdod jautājumu!
Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem!
Biežāk uzdotie jautājumi
Cilmes šūnas ir šūnas, no kurām veidojas visas cilvēka orgāni un audi. Tās ir jaunas, stipras, spējīgas dalīties un veidot dažādu šūnu tipus atkarībā no vietas, kurā tās nokļūst.
Cilmes šūnas ir jaunas, jo tiek paņemtas cilvēka agrīnā dzīves periodā, brīdī, kad cilmes šūnām piemīt lielākais potenciāls un paaugstināta aktivitāte; terapijā izmantotas cilmes šūnas no paša pacienta neizsauc atgrūšanas risku; nepieciešamības gadījumā ātri pieejamas ārstēšanai.
Jau šodien pasaulē cilmes šūnas plaši izmanto vairāk nekā 80 slimību ārstēšanai – cilmes šūnu terapija ir viena no mūsdienīgākajām ārstēšanas metodēm šobrīd un nākotnē paredzama vēl straujāka tās attīstība un pielietošanas iespējas tikai paplašināsies. Visbiežāk sastopamā slimības kategorija, kurā cilmes šūnu terapija tiek veiksmīgi pielietota, ir onkohematoloģija (akūtas leikēmijas, asinsrades traucējumi), kā arī tāpat veiksmīgi cilmes šūnas tiek pielietotas autoimūnu saslimšanu (cukura diabēts, Krona slimība, nespecifisks čūlu kolīts), nervu sistēmas saslimšanu (insults, hipoksiskā išemiskā encefalopātija) u c. slimību ārstēšanā.
Jā. Tās var derēt visai ģimenei.
Ja pacients un ārsts apsver cilmes šūnu transplantācijas nepieciešamību kā ārstēšanas iespēju, ārsts noskaidro, kāda veida transplantācija ir labākā katra pacienta individuālā gadījumā. Ja pacientam ir nepieciešama autologa transplantācija, tā ir iespējama ar paša pacienta šūnām (ja tādas ir saglabātas iepriekš). Ja pacientam ir nepieciešama allogena transplantācija, tiek meklētas šūnas radinieku lokā. Tādā gadījumā tiek veikts specifisks tests – HLA-tipēšana, lai noteiktu saderības varbūtību. Nabassaites asins cilmes šūnu saderības varbūtība tuvāko radinieku lokā ir 50-70%.
Cilvēka leikocītu antigēns (Human Leukocyte antigen) ir proteīns – jeb marķieris, kas atrodas lielākajai daļai šūnu cilvēka organismā un tiek izmantots, lai atrastu piemērotāko donoru kaulu smadzeņu un nabassaites asins transplantācijas laikā. Labākais transplantācijas iznākums notiek pacienta HLA un donora HLA ciešas sakritības gadījumā. Diezgan augsta saderības varbūtība pacientam ir ar viņa paša māsām un brāļiem.
Dzemdību laikā, pēc mazuļa piedzimšanas.
Pēc mazuļa piedzimšanas nogaida brīdi, kamēr nabassaite izbeidz pulsāciju (~ 3-5min). Tas nozīmē, ka jūsu bērns ir saņēmis viņam/ai nepieciešamo asins daudzumu un ir pienācis brīdis, lai atdalītu bērnu no nabassaites. Vecmāte/dzemdību speciālists uzliek klemmes un pārgriež nabassaiti, kas savieno jaundzimušo ar māti. Sākas trešais dzemdību periods, kas beidzas līdz ar placentas piedzimšanu. Šajā laika posmā medicīnas personālam ir jāsavāc cilmes šūnas no nabassaites gala, kas tiek savienots ar māti. Caurdurot nabassaites vēnu ar speciāli aprīkotu adatu, kurai otrajā galā ir maisiņš ar speciālu šķidrumu, kas nedod asinīm sarecēt, īsā laikā tiek savāktas bērna nabassaites asinis. Šī procedūra ir nesāpīga un nekaitīga gan mātei, gan jaundzimušajam.
Aptuveni no 40 līdz 80 ml.
Jā.
Gadījumā, ja Jums ir ieplānota vai, tieši otrādi, neplānota akūta Ķeizargrieziena operācija, tad arī ir iespējams savākt cilmes šūnas. Dzemdību speciālisti ir atbilstoši apmācīti ņemt nabassaites asins kvalitatīvi un droši.
Dvīnīšiem parasti tiek izsniegti divi nabassaites asins paņemšanas komplekti.
Mūsu Cilmes šūnu centrā dvīņu grūtniecībām ir speciālais piedāvājums un īpašas cenas nabassaites paņemšanai un saglabāšanai!
Nē.
Nabassaites asins paņemšana notiek pēc nabassaites pārgriešanas un mazulis nekādā veidā netiek “apdalīts”, jo pirmajās 3-5 minūtēs pirms nabassaites pārgriešanas saņem visu nepieciešamo (skat. 6.jautājumu).
Jebkurā Jums ērtā laikā, iepriekš piesakoties vizītei.
Optimālākais laiks līguma noslēgšanai ir, sākot no 30.grūtniecības nedēļas.
Nē.
Sajaukt paraugus nav iespējams! Jo katram pacientam un katram nabassaites asins paņemšanas komplektam tiek piešķirts savs unikāls svītru kods, kad paraugs tiek piegādāts laboratorijā, šis kods paliek ar paraugu visos apstrādes un sasaldēšanas etapos. Tas savukārt dod mums iespēju pilnībā novērst cilvēcisku faktoru un ievērot konfidencialitāti visos etapos. IVF Riga Cilmes šūnu centrā tiek stingri ievērots protokols un visas procedūras, kas izslēdz šādu iespēju. To nosaka arī mūsu klīnikai piešķirtie sertifikāti, kurus var iegūt tikai tad, ja tiek izpildīti visi nepieciešamie kritēriji, un tajos viss ir pārdomāts un paredzēts drošai šūnu transportēšanai un uzglabāšanai.
Cilmes šūnu dzīvotspējas samazināšanās pēc atsaldēšanas ir minimāla, nabassaites asins paraugs var tikt pielietots uzreiz pēc atsaldēšanas un nomazgāšanas no krioprotektora.
Jaundzimušā Ģenētiskā PASE – tas ir mazuļa iespējamo iedzimto slimību noteikšana. Mūsu centrs piedāvā sekojošo slimību testēšanu: laktozes nepanesamība, glutēna nepanesamība, cistiskā fibroze, hemohromatoze un alfa-1-antitripsīna deficīts). Savlaicīga iespējamās iedzimtās slimības atklāšana ļauj minimizēt vai pilnībā novērst nelabvēlīgus veselības riskus, kas ar to saistīti.
Topošās māmiņas bieži uzdod šādu jautājumu, mēs ar prieku sniedzam atbildi.
Visi paraugi ir pakļauti noteiktai apstrādes kārtībai, kuru vērtē Zāļu Valsts Aģentūra (ZVA) un regulē MK Noteikumi 1176 Cilvēka audu un šūnu izmantošanas kārtība. Atbilstība šiem noteikumiem un ZVA izsniegta audu un šūnu izmantošanas atļauja ir obligāta prasība visām iestādēm, kas veic cilvēka bioloģiskā materiāla iegūšanu un apstrādi, tajā skaitā cilmes šūnu bankām, arī iVF Riga Cilmes šūnu centrs nav izņēmums. Mēs esam saņēmuši ZVA audu un šūnu izmantošanas atļauju Nr. AC-7/6 (https://www.zva.gov.lv/doc_upl/AC_7_6_iVF-20171107.PDF) un strādājam saskaņā ar Latvijas Republikas un Eiropas likumdošanu.
- Lai uzskatītu, ka paraugs ir drošs, nabassaites asinis paraugs tiek rūpīgi izmeklēts uz sekojošām infekcijām saskaņā ar MK Noteikumiem Nr.1176, 3.Pielikums:
- HIV 1 un 2 (Anti HIV-1,2)
- B Hepatīts (HBsAg, Anti HBc)
- C Hepatīts (Anti-HCV-Ab)
- Sifiliss
- Ir ļoti svarīgi nodrošināt parauga 100% pārbaudi, tādēļ iVF Riga Cilmes šūnu centrs pārbauda paraugu arī uz bakterioloģisko kontamināciju:
- Aerobā un anaerobā mikroflora
- Lai ģimene būtu pārliecināta par parauga kvalitāti, īpašībām un dzīvīgumu (dzīvotspēju), paraugs tiek analizēts ar specializēto “šūnu analīzes iekārtu” jeb plūsmas citometru un hematoloģsisko analizatoru. Ar to palīdzību tiek noteikta šūnu dzīvotspēja un asins šūnu daudzums paraugā:
- Šūnu daudzums (milj)
- Parauga apjoms (ml)
- Šūnu dzīvotspēja (%)
iVF Riga cilmes šūnu centrs nodrošina trīs etapu rūpīgu parauga pārbaudi. Pateicoties sertificētās laboratorijās veiktajai kvalitatīvajai apstrādei, tiek nodrošināta parauga kvalitāte. Šāda veida sertificētā laboratorija ir vienīgā Latvijā.
Tas ir vēl viens bieži uzdots jautājums, kurš interesē topošos vecākus. Ar prieku atbildējām:
MK Noteikumu Nr. 1176 punkti 92, 93 un 94 nosaka kārtību, kādā atļauts veikt apstrādāta parauga transportēšanu uz citām ārstniecības iestādēm, lai to izmantotu medicīniskos nolūkos. iVF Riga cilmes šūnu centrs ir tiesīgs veikt pacienta sagatavotā parauga nodošanu citām ārstniecības iestādēm, kas ir saņēmušas kompetento iestāžu audu un šūnu atļauju, izmantot pacienta paraugu terapijai. Atļauja eksportam, balstoties uz noslēgtiem līgumiem, nodrošina iespēju paraugu transportēt ārpus Eiropas Savienības dalībvalstīm un Eiropas Ekonomikas zonas.