Noderīgi
Jaundzimušā cilmes šūnu saglabāšana ir bioloģiskās apdrošināšanas iespēja visai ģimenei
Kas ir cilmes šūnas?

Cilmes šūnas ir šūnas, no kurām veidojas visas cilvēka orgāni un audi. Tās ir jaunas, stipras, spējīgas dalīties un veidot dažādu šūnu tipus atkarībā no vietas, kurā tās nokļūst. 

Ar ko cilmes šūnas atšķiras no citām šūnām?

Cilmes šūnas ir jaunas, jo tiek paņemtas cilvēka agrīnā dzīves periodā, brīdī, kad cilmes šūnām piemīt lielākais potenciāls un paaugstināta aktivitāte; terapijā izmantotas cilmes šūnas no paša pacienta neizsauc atgrūšanas risku; nepieciešamības gadījumā ātri pieejamas ārstēšanai. 

Kāds ir cilmes šūnu pielietojums ārstēšanā/medicīnā jau šobrīd?

Jau šodien pasaulē cilmes šūnas plaši izmanto vairāk nekā 80 slimību ārstēšanai – cilmes šūnu terapija ir viena no mūsdienīgākajām ārstēšanas metodēm šobrīd un nākotnē paredzama vēl straujāka tās attīstība un pielietošanas iespējas tikai paplašināsies. Visbiežāk sastopamā slimības kategorija, kurā cilmes šūnu terapija tiek veiksmīgi pielietota,  ir onkohematoloģija (akūtas leikēmijas, asinsrades traucējumi), kā arī tāpat veiksmīgi cilmes šūnas tiek pielietotas autoimūnu saslimšanu (cukura diabēts, Krona slimība, nespecifisks čūlu kolīts), nervu sistēmas saslimšanu (insults, hipoksiskā išemiskā encefalopātija) u c. slimību ārstēšanā. 

Vai nabassaites asins cilmes šūnas var tikt izmantotas arī radiniekiem?

Jā. Tās var derēt visai ģimenei.

Ja pacients un ārsts apsver cilmes šūnu transplantācijas nepieciešamību kā ārstēšanas iespēju, ārsts noskaidro, kāda veida transplantācija ir labākā katra pacienta individuālā gadījumā. Ja pacientam ir nepieciešama autologa transplantācija, tā ir iespējama ar paša pacienta šūnām (ja tādas ir saglabātas iepriekš). Ja pacientam ir nepieciešama allogena transplantācija, tiek meklētas šūnas radinieku lokā. Tādā gadījumā tiek veikts specifisks tests – HLA-tipēšana, lai noteiktu saderības varbūtību. Nabassaites asins cilmes šūnu saderības varbūtība tuvāko radinieku lokā ir 50-70%.

Kas ir HLA - tipēšana?

Cilvēka leikocītu antigēns (Human Leukocyte antigen) ir proteīns – jeb marķieris, kas atrodas lielākajai daļai šūnu cilvēka organismā un tiek izmantots, lai atrastu piemērotāko donoru kaulu smadzeņu un nabassaites asins transplantācijas laikā. Labākais transplantācijas iznākums notiek pacienta HLA un donora HLA  ciešas sakritības gadījumā. Diezgan augsta saderības varbūtība pacientam ir ar viņa paša māsām un brāļiem.

Kurā brīdī tiek paņemtas nabassaites asins cilmes šūnas un vai tas ir nekaitīgs process māmiņai un jaundzimušajam?

Dzemdību laikā, pēc mazuļa piedzimšanas.

Pēc mazuļa piedzimšanas nogaida brīdi, kamēr nabassaite izbeidz pulsāciju (~ 3-5min). Tas nozīmē, ka jūsu bērns ir saņēmis viņam/ai nepieciešamo asins daudzumu un ir pienācis brīdis, lai atdalītu bērnu no nabassaites. Vecmāte/dzemdību speciālists uzliek klemmes un pārgriež nabassaiti, kas savieno jaundzimušo ar māti. Sākas trešais dzemdību periods, kas beidzas līdz ar placentas piedzimšanu. Šajā laika posmā medicīnas personālam ir jāsavāc cilmes šūnas no nabassaites gala, kas tiek savienots ar māti. Caurdurot nabassaites vēnu ar speciāli aprīkotu adatu, kurai otrajā galā ir maisiņš ar speciālu šķidrumu, kas nedod asinīm sarecēt, īsā laikā tiek savāktas bērna nabassaites asinis. Šī procedūra ir nesāpīga un nekaitīga gan mātei, gan jaundzimušajam. 

Cik liels nabassaites asins apjoms parasti tiek paņemts?

Aptuveni no 40 līdz 80 ml. 

Vai ir iespējams paņemt cilmes šūnas, ja man plānota Ķeizargrieziena operācija?

Jā. 

Gadījumā, ja Jums ir ieplānota vai, tieši otrādi, neplānota akūta Ķeizargrieziena operācija, tad arī  ir iespējams savākt cilmes šūnas. Dzemdību speciālisti ir atbilstoši apmācīti ņemt nabassaites asins kvalitatīvi un droši.

Ja topošā māmiņa gaida dvīnīšus?

Dvīnīšiem parasti tiek izsniegti divi nabassaites asins paņemšanas komplekti. 

Mūsu Cilmes šūnu centrā dvīņu grūtniecībām ir speciālais piedāvājums un īpašas cenas nabassaites paņemšanai un saglabāšanai!

Vai mans mazulis netiek “apdalīts” ar cilmes šūnām, ja tās tiek paņemtas no nabassaites asinīm?

Nē.

 

Nabassaites asins paņemšana notiek pēc nabassaites pārgriešanas un mazulis nekādā veidā netiek “apdalīts”, jo pirmajās 3-5 minūtēs pirms nabassaites pārgriešanas saņem visu nepieciešamo (skat. 6.jautājumu).

Kurā brīdī ir nepieciešams slēgt līgumu, lai saglabātu nabassaites asins cilmes šūnas?

Jebkurā Jums ērtā laikā, iepriekš piesakoties vizītei.

 

Optimālākais laiks līguma noslēgšanai ir, sākot no 30.grūtniecības nedēļas.

Vai ir iespējams sajaukt cilmes šūnu paraugus?

Nē. 

Sajaukt paraugus nav iespējams! Jo katram pacientam un katram nabassaites asins paņemšanas komplektam tiek piešķirts savs unikāls svītru kods, kad paraugs tiek piegādāts laboratorijā, šis kods paliek ar paraugu visos apstrādes un sasaldēšanas etapos. Tas savukārt dod mums iespēju pilnībā novērst cilvēcisku faktoru un ievērot konfidencialitāti visos etapos. IVF Riga Cilmes šūnu centrā tiek stingri ievērots  protokols un visas procedūras, kas izslēdz šādu iespēju. To nosaka arī mūsu klīnikai piešķirtie sertifikāti,  kurus var iegūt tikai tad, ja tiek izpildīti visi nepieciešamie kritēriji, un tajos viss ir pārdomāts un paredzēts drošai šūnu transportēšanai un uzglabāšanai.

Kāda varbūtība ir šūnu dzīvotspējas samazināšanās pēc atsaldēšanas?

Cilmes šūnu dzīvotspējas samazināšanās pēc atsaldēšanas ir minimāla, nabassaites asins paraugs var tikt pielietots uzreiz pēc atsaldēšanas un nomazgāšanas no krioprotektora.

Kas ir "Jaundzimušā Ģenētiskā PASE"?

Jaundzimušā Ģenētiskā PASE – tas ir mazuļa iespējamo iedzimto slimību noteikšana. Mūsu centrs piedāvā sekojošo slimību testēšanu: laktozes nepanesamība, glutēna nepanesamība, cistiskā fibroze, hemohromatoze un alfa-1-antitripsīna deficīts). Savlaicīga iespējamās iedzimtās slimības atklāšana ļauj minimizēt vai pilnībā novērst nelabvēlīgus veselības riskus, kas ar to saistīti. 
Jaundzimušā Ģenētiskā PASE ir iekļauta LUX un LUX+ cilmes šūnu saglabāšanas programmās.