Noderīgi
Jaundzimušā cilmes šūnu saglabāšana ir bioloģiskās apdrošināšanas iespēja visai ģimenei

Kas ir cilmes šūnas?

Cilmes šūnas ir unikālas šūnas, kuras var nosaukt par visu cilvēka audu un orgānu priekštečiem. Šo šūnu galvenās īpašības – spēja saglabāt savu daudzumu, daloties, un spēja diferencēties (pārvērsties) dažādu šūnu veidos. Tas nozīmē, ka katra cilvēka organismam jau no pašas dzimšanas piemīt spēja pašatjaunoties. 
Laika gaitā cilmes šūnu daudzums cilvēka organismā neizbēgami samazinās. Cilmes šūnu rezerves zūd, organismam novecojot, cīnoties ar smagām saslimšanām un kaitīgu ieradumu dēļ (smēķēšana un alkohola lietošana), kas savukārt samazina organisma pašatjaunošanās spēju. Tas var traucēt dažādu orgānu normālai funkcionēšanai.

Cilmes šūnu avoti

Cilmes šūnas tiek iedalītas hematopoētiskās un mezenhimālās cilmes šūnās.

Hematopoētiskās cilmes šūnas

Hematopoētiskās (asins radošas) cilmes šūnas veido asins šūnu daudzveidību, piedalās imunitātes veidošanā, cīnās ar dažādām infekcijām, apgādā ar skābekli orgānus un audus, ir iesaistītas asins recēšanas nodrošināšanā. 

Mezenhimālās cilmes šūnas

Mezenhimālās (stromālās) cilmes šūnas ir spējīgas diferencēties (pārvērsties) par kaulaudu šūnām, skrimšļa šūnām, saistaudu šūnām, kā arī veidot nervu audu un asinsvadu elementus.  
 

Cilvēka organismā pastāv vairāki cilmes šūnu avoti:

  • kaulu smadzenes
  • taukaudi
  • perifērās asinis
  • nabassaites asins (tiek iegūta tikai dzimšanas brīdī)
  • nabassaites audi