Kontakti
iVF Riga cilmes šūnu centrs iepazīstina ārstus un pacientus ar jaunāko informāciju šūnu tehnoloģiju nozarē

Uzdod jautājumu!

Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem!

Sabīne Kondratjeva

Sabīne Kondratjeva

Pasaules krūts barošanas nedēļa

01.08.2017

Laika posmā no 1.-7.augustam tiek rīkota Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļa, kuras  galvenais mērķis ir veicināt mazuļa veselību, atbalstīt un aizsargāt krūts barošanu.
Šogad tiek atzīmēta Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļas 20.jubileja, kuras ietvaros PVO rekomendē veicināt un atbalstīt ekskluzīvo zīdīšanu, kad mazulis uzturā saņem tikai mātes pienu līdz sešu mēnešu vecumam un zīdīšanu līdz divu gadu vecumam.

 

  1. Pēc PVO (Pasaules Veselības Organizācija) rekomendācijām, krūts barošana jāuzsāk vienas stundas laikā pēc dzemdībām un jāturpina vismaz sešu mēnešu laikā.
  2. Krūts piens satur visus nepieciešamos vitamīnus, nutrientus un antivielas, kas pilnībā sedz jaundzimušā prasības pirmajā dzīves pusgadā.
  3. Ekskluzīvā krūts barošana pirmajos 6 mēnešos pēc dzemdībām pasargā no nevēlamās grūtniecības iestāšanās par 98%, kā arī samazina krūts un olnīcu vēža, 2.tipa cukura diabēta un pēcdzemdību depresijas attīstības.
  4. Mazuļiem, kas saņem mātes pienu, jaunības periodā rētākattīstās adipozitāte, liekais svars un 2.tipa cukura diabēts.
  5. Salīdzinājumā ar piena maisījumu, mātes piens ir sterils, drošs un vienmēr silts. Pagatavojot maisījumu, pastāv risks sajaukt ūdens un maisījuma noteikto attiecību, kas paaugstina mazuļa vēderiņa sastiepšanas attīstību.
  6. HIV inficēta māte var nodot infekciju mazulim grūtnicības, dzemdību un zīdīšanas periodā, tomēr antiretrovirālās (ARV) zāles, kas tiek ordinētas mātei/zīdainim samazinatransmisijas risku. ARV kombinācijā ar krūts barošanu vairākkārt paaugstina tādu mazuļu dzīvotspēju.
  7. 1981.gadā tika akceptēts starptautiskais kodekss, kas regulē krūts piena aizstājēju tirdzniecību un tam ir sekojošās prasības izplatītājiem:
    1. uz krūts piena aizstājēja etiķetes jābūt norādītam krūts barošanas priekšrocībam un veselības riskiem barojot ar maisījumu;
    2. izslēgt piena aizstājēju reklāmu;
    3. neizplatīt bezmaksas paraugus topošo māmiņu, viņu ģimeņu, medicīnas personāla vidū, kā arī neatstāt tos veselības un medicīnas centru telpās.
  8. Krūts barošana ir jāmācās un daudzas sievietes no sākuma saskaras ar grūtībām. Pateicoties WHO-UNICEF baby-friendly Hospital Initiative, 153 pasaules valstīs ir pieejama "baby-friendly" (bērniem draudzīga)  vide ar nolūku atbalstīt jaunās māmiņas un viņu mazuļus.
  9. Daudzas māmiņas atgriežoties darbā pilnīgi izbeidz zīdīšanu, jo nav laika vai vietas, kur būtu iespējam turpināt krūts barošanu/atslaukšana un piena uzglabāšanu. Pēc PVO viedokļa, mātem nepieciešama droša, tīra un privāta telpa viņu darba vietās vai to tuvumā, lai turpinātu krūts barošanu.
  10. Lai apmierinātu zīdaiņa uztura vajadzības pēc 6 mēnešu vecuma, mazuli nepieciešams pakāpeniski iepazīstināt ar mīkstiem, sasmalcinātiem biezienīšiem, ievērojot šādus nosacījumus:
    1. krūts barošanas reizes nav jāsamazina;
    2. pārtika jādod ar karoti vai krūzītē, neviss pudelītē;
    3. pārtikai jābūt drošai un tīrai.

Vairāk informācijas

  • Pasaules krūts barošanas nedēļa