Kontakti
iVF Riga cilmes šūnu centrs iepazīstina ārstus un pacientus ar jaunāko informāciju šūnu tehnoloģiju nozarē

Uzdod jautājumu!

Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem!

Sabīne Kondratjeva

Sabīne Kondratjeva

Interesanti fakti par nabassaites asins cilmes šūnu saglabāšanu

19.12.2022

Nabassaites asins cilmes šūnas tiek paņemtas dzemdību laikā pēc mazuļa piedzimšanas. Tās ir šūnas, kas paliek nabassaites un placentas vēnā un asinsvados pēc jaundzimušā atdalīšanas no mātes. Šodien tās spēj ārstēt vairāk nekā 80 dažāda veida saslimšanas un ir īpaši vērtīgas, jo paņemšanas procedūra iespējama tikai dzemdību laikā! Tā ir ātra, droša un nesāpīga! Vērtīgais materiāls, kuram ir augsta saderība ar radiniekiem, tagad var uzglabāties arī Latvijā – iVF Riga Cilmes šūnu centrā vairāk nekā 25 gadus!

 

1.    Nabassaites asins ir neapstrīdami labākais jauno un aktīvo cilmes šūnu avots

Dzemdību laikā paņemtajām cilmes šūnām piemīt milzīgs potenciāls un aktivitāte. Tās ir tikko piedzimušas, un tādēļ pavisam jaunas un nav tikušas pakļautas ārējās vides kaitīgo faktoru iedarbībai. Pēc dzemdībām, Latvijā cilmes šūnu avots – nabassaite, tiek utilizēta kopā ar placentu, ja vien vecāki neizvēlas saglabāt šo vērtīgu materiālu.

 

 


2.    Nabassaites asins šūnas var izārstēt vairāk nekā 80 dzīvībai apdraudošas saslimšanas

Nabassaites asins cilmes šūnu transplantācijas tiek veiktas pie tādām imūnsistēmas slimībām, kā leikēmija, limfoma un neiroblastoma. Ar tām ārstē arī iedzimtus asins traucējumus, piemēram, sirpjveida šūnu anēmiju, talasēmiju. Plaši pielieto pie neiroloģiskajiem un metaboliskajiem traucējumiem.

 

 


3.    Vienīgā iespēja saglabāt nabassaites asins cilmes šūnas ir bērniņa dzimšanas brīdī

Nabassaites asins cilmes šūnas savāc vecmāte, kas pieņem dzemdības. Tās tiek paņemtas speciālā sterilā sistēmā, pēc mazuļa atdalīšanas no mātes. Dzemdību laikā vidēji tiek paņemts 35-160ml nabassaites asinis, kas satur vērtīgās cilmes šūnas. Atkarībā no saglabātā apjoma un pielietošanas nepieciešamības, var pietikt pat līdz 5 pielietošanas reizēm.

 


4.    Nabassaites asins cilmes šūnu saglabāšana netraucē nabassaites pulsācijai

Pieredzējusi vecmāte atradīs optimālo laiku nabassaites asins paņemšanai. Saglabājot nabassaites asinis, Jūs neapdalāt savu mazuli un neatņemat viņam vērtīgo materiālu, jo tiek saglabāts tikai tas apjoms, kas palicis pāri nabassaites un placentas vēnā pēc dzemdībām un mazuļa atdalīšanas (nabassaites pārgriešanas). Tāpēc katrai māmiņai būs atšķirīgs dzemdību laikā paņemto asins apjoms.

 


5.    Vai ar dzemdību laikā paņemtajām nabassaites asinīm pietiks nepieciešamības gadījumā?

iVF Riga cilmes šūnu centrs apstrādes laikā no savāktajām nabassaites asinīm izdala maksimāli iespējamo cilmes šūnu daudzumu, kas tika iegūts dzemdību laikā. To ļauj mūsu jaunākā, pilnībā automatizētā sistēma, kas atrodas vienīgajā GMP laboratorijā Baltijā, līdz ar to zudumi apstrādes laikā praktiski nav, salīdzinot ar lētākām metodēm, kuras mūsu centrs neizmanto. Topošajiem vecākiem tas garantē, ka saglabātais cilmes šūnu daudzums pietiks pielietošanai nepieciešamības gadījumā.

 


6.    Vai cilmes šūnas ir drošas un neizraisa audzējus pēc to transplantācijas?

Latvijā ir ļoti stingras prasības par saglabātā materiāla kvalitātes kontroli. Tāpēc pirms izdalītās cilmes šūnas tiek sasaldētas uzglabāšanai, tās tiek rūpīgi pārbaudītas. Tiek saskaitīts šūnu daudzums, noteikta cilmes šūnu sterilitāte, kā arī šūnu dzīvotspēja un tikai pēc rezultātu atbilstības NetCord-FACT starptautiskajam nabassaites asins standartam, cilmes šūnas var tikt saglabātas. Esam vienīgais Latvijas cilmes šūnu centrs, kas nodrošina tikai augstākās kvalitātes materiāla uzglabāšanu. Līdz ar to topošie vecāki vienmēr zina, par ko maksā katrā solī. Tiek pilnībā izslēgtas varbūtības, ka materiāls ir nederīgs.

 

 


7.    Nabassaites asins cilmes šūnu saderība

Tā kā nabassaites asins cilmes šūnas ir jaunas un tikko piedzimušas, atšķirībā no pieauguša cilvēka cilmes šūnām, tām piemīt ne tikai milzīgs potenciāls, bet arī spēja pielāgoties. Nabassaites asins cilmes šūnas jaundzimušajam der 100% un radiniekiem (brāļiem, māsām) līdz 70%, tētim, mammai līdz 50%.

 

 

 

 

8.    Nabassaites asins cilmes šūnu transplantācija vairs nav jaunums

Pirmā transplantācija veiksmīgi tika veikta 1988.gadā, kad nabassaites asins cilmes šūnas no jaundzimušās māsas tika transplantētas viņas 5-gadīgam brālim Metam Farovam! Līdz pat šodienai jaunais cilvēks, kuram prognozes nebija labas,  aktīvi atbalsta nabassaites asins cilmes šūnu saglabāšanu dzemdību laikā, kas izglāba viņam dzīvību (https://parentsguidecordblood.org/en/news/interview-matt-farrow-recipient-worlds-1st-cord-blood-transplant).  

 


9.    Nabassaites asins saglabāšana nav bezjēdzīga

Vairāk nekā 4 milj. nabassaites asins paraugu tiek uzglabāti vairāk nekā 500 cilmes šūnu bankās visā pasaulē. Katru gadu arvien vairāk un vairāk vecāki izvēlas saglabāt viņa mazuļa unikālo materiālu un katru gadu paraugu skaits pieaug par 250,000 vienībām. Mūsu dzīvesveids, apkārtējās vides kaitīgie faktori, pārtikas kvalitāte, mātes vecums dzemdējot pirmo bērnu – ietekmē veselību. Mūsdienās strauji mainīgajā pasaulē ir īpaši svarīgi pieņemt pareizo lēmumu un izmantot iespēju saglabāt nabassaites asins cilmes šūnas dzemdību laikā Latvijā.

 


10.     Uzglabāt cilmes šūnas Latvijā vai ārzemēs?

Vairāki veiktie pētījumi ir pierādījuši, ka tad, kad dzemdību laikā cilmes šūnas ir paņemtas – ir kritiski svarīgi nodrošināt to tūlītējo apstrādi un izdalīšanu no nabassaites asinīm. Piegādes laiks uz ārzemēm atkarībā no vairākiem faktoriem (robežas, valsts ierobežojumi, lidmašīnu reisu biežums, temperatūras izmaiņas parauga pārvadāšanas laikā, gaisa spiediena negatīvā ietekme) var pārsniegt 12 stundas. Tas nozīmē, ka cilmes šūnas, kuras atrodas asinīs, zaudē savu dzīvotspēju un parauga apjoms, kurš derīgs pielietošanai samazinās. Tāda materiāla pielietošanas iespēja ir apšaubāma. Lai topošajiem vecākiem nav jāpārmaksā, Latvijā jau vairāk nekā 5 gadus ir savs cilmes šūnu centrs – iVF Riga. Atrodoties Latvijā, mēs nodrošinām ātrāku parauga apstrādi un cilmes šūnu izdalīšanu pēc dzemdībām. Visā transportēšanas laikā nepārtraukti tiek kontrolēta un piereģistrēta temperatūra un piegādes laiks, kas ir tik kritisks. Saglabājot cilmes šūnas iVF Riga – vienīgā Latvijas cilmes šūnu centrā, topošie vecāki var būt droši par augstu kvalitāti katrā etapā.

 


11.     Nabassaites cilmes šūnas spēlē nozīmīgu lomu nākotnes reģeneratīvajā medicīnā

Pēdējo desmit gadu laikā veiktie pētījumi parādījuši, ka nabassaites asins (hematopoētisko) cilmes šūnu pielietošana ir droša un ar augstu efektivitāti dažādu neiroloģisku stāvokļu ārstēšanā, kas ietekmē smadzenes, piemēram, autisms un cerebrālā trieka. Aktīvi tiek pētītas arī nabassaites audu (mezenhimālās) cilmes šūnas, kuras spēj atjaunot muskuļaudus, kaulaudus un skrimšļaudus. Ar tām ir iespējams ārstēt plašas traumas (traumatoloģijā un ortopēdijā), apdegumus, trofiskas čūlas un rētas (estētiskā medicīnā), kā arī osteoporozi un miokarda infarktu.

 

  • Interesanti fakti par nabassaites asins cilmes šūnu saglabāšanu