Sabīne Kondratjeva
Uzdod jautājumu!
Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem!
Emmas stāsts: Spina Bifida operācija un nabassaites asinis
16.07.2020
Mazā Emma bija piedzimusi 2015. gadā. Grūtniecības laikā vecāki uzzināja, ka bērnam ir mugurkaula deformācija. Diagnozi “Spina bifida” noteica 35. grūtniecības nedēļā. "Tā bija mūsu kāzu pirmā jubileja”, - teica Emmas māte Darja, - "kopā ar vīru devāmies uz ultrasonogrāfiju un uzzinājām briesmīgās ziņas. Es nekad agrāk nebiju dzirdējusi par šo slimību, pat nemeklēju nekādu informāciju, jo līdz pat mazuļa piedzimšanai cerēju, ka ārsti ir kļūdījušies un mana meita ir vesela.”
Sagatavošanās mazuļa piedzimšanai ar šādu diagnozi bija diezgan sarežģīta. “Dzemdību nami man pa vienam atteica,” - atceras Darja. - "Kijevā tikai piektajā dzemdību namā ārsti piekrita veikt ķeizargriezienu.” Ārstiem bija nosacījums, ka mums ir jāatrod neiroķirurgs, kurš nekavējoties veiks meitai operāciju. Tāds bija Pāvels Plavskis. Tieši viņš teica, ka ir jāsaglabā nabassaites asinis dzemdību laikā, jo tās palīdzēs mūsu meitai neiroloģiskās operācijas laikā.”
Darja saka, ka bija pilnīgi pārliecināta, ka viņi dara visu iespējamo, lai palīdzētu glābt savas meitas dzīvību. Viens no uzdevumiem, ko abi vecāki uztvēra ļoti nopietni – nabassaites asins savākšanas komplekta piegāde slimnīcā.
“Kad es biju intensīvās terapijas nodaļā pirms ķeizargrieziena, cilmes šūnu bankas kurjers piegādāja speciālu komplektu nabassaites asiņu paņemšanai. Turēju to redzeslokā un ļoti pārbijos, kad aizmirsu to paņemt līdzi uz operāciju.” Darja pati devās pakaļ komplektam uz palātu un stāsta: “Operācijas laikā es nepārtraukti skatījos uz nabassaites asins savākšanas maisiņu. Pat ieraugot meitu, domāju tikai par to, lai ārsti neaizmirst savākt nabassaites asinis. Nomierinājos tikai tad, kad maiss ar nabassaites asinīm tika nodots cilmes šūnu bankas speciālistiem.”
Dažas stundas pēc piedzimšanas Emmu pārveda uz “Okhmatdet” specializētās slimnīcas neiroķirurģijas nodaļu. “Operācija bija ļoti sarežģīta. Emmas mugurkaulā bija trūce, kurā iedīgušas muguras smadzeņu saknes”, - stāsta Darja. Ķirurgam Dr. P. Plavskim muguras smadzenes bija jānovieto pareizajā stāvoklī un jānoņem trūce. Atveseļošanās pēc ķirurģiskās operācijas bija ātra. Mēneša laikā Emmu izrakstīja no slimnīcas, vissliktākais bija beidzies. Darja jūtas “pārliecināta, ka, pateicoties nabassaites asins izmantošanai, viss gāja tik labi”.
Neiroķirurgs Dr. Plavskijs veica pētījumu, kurā tika iekļauti 39 bērni ar “spina bifida” un kuri saņēma autologu (savu) nabassaites asiņu intravenozas infūzijas. Šādi operācija tika veikta gandrīz uzreiz pēc piedzimšanas, un nabassaites asinis bija ievadītas svaigā stāvoklī. Nabassaites asins operācijas laikā bija ievadītas ar nolūku papildināt asins zudumu un stimulēt cilmes šūnu aktivāciju. Bērnus novēroja 16 mēnešus pēc veiktās operācijas. Viņi demonstrēja uzlabojumus gan kustību diapazonā, gan iegurņa orgānu funkcijās. Mūsdienās vienīgie Emmas veselības stāvokļa atgādinājumi ir regulāras medicīniskās pārbaudes un neliels kāju vājums. Viņas vecāki atzīst, ka izaicinājumi, ar kuriem viņi tagad saskaras, galvenokārt ir tāpēc, ka “spina bifida” sabiedrībā nav labi pazīstama.
Avots: parentsguidecordblood.org/en/news/emmas-story-spina-bifida-surgery-cord-blood