Kontakti
iVF Riga cilmes šūnu centrs iepazīstina ārstus un pacientus ar jaunāko informāciju šūnu tehnoloģiju nozarē

Uzdod jautājumu!

Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem!

Sabīne Kondratjeva

Sabīne Kondratjeva

CILMES ŠŪNU BANKA IESPĒJAMĀS DIVIDENDES – DZĪVĪBA

04.11.2020

Genoma rediģēšana, mākslīgā hromosoma, medicīniskā apaugļošana, kontracepcijas tabletes vīriešiem, operācijas, kuru veikšanai izmanto 3D drukāšanas tehnoloģiju, slimību ārstēšana ar nanorobotiem... Pirms 10 gadiem šīs inovācijas likās kā ziņas no cita Visuma vai sižets no zinātniski fantastikas filmas. Šodien tā ir realitāte. Protams, lielākā daļa iepriekš minēto sasniegumu ir tikai nākotnes tehnoloģiju prototipi, taču pārmaiņu process jau ir sācies. Mēs sagaidām, ka tiks atklātas iedarbīgas zāles, līdz šim neārstējamu slimību ārstēšanā un tabletes, kas spēj atjaunot bioloģisko pulksteni un palēnināt novecošanās procesu. Tūkstošiem mūsdienu ārstu un zinātnieku vēlas nākotnē redzēt cilvēci, kura spēs nodzīvot garu, brīnišķīgu mūžu bez saskaršanās ar briesmīgām slimībām.


Līdzīgi atklājumi maina pašu pamatideju par cilvēka iespējamiem sasniegumiem dažādu slimību ārstēšanā. Cilmes šūnu darbības spektrs tiek pētīts trīs gadu desmitus. Šodien tā ir viena no perspektīvākajām mūsdienu medicīnas jomām. Lielākoties tieši pētījumi par paša cilvēka cilmes šūnām un to spējām izārstēt nopietnas slimības. Par visu sīkāk mums pastāstīja iVF Riga Cilmes šūnu centra vadītāja Anna Dorondo.

 


Autore: ALMAZA PIRHA



TĀ VAIRS NAV FANTASTIKA...


Vēl pirms 3-4 gadiem šāda perspektīva līdzinājās kaut kam nereālam. Taču šodien zinātne ir spērusi milzu soļus uz priekšu cilmes šūnu terapijas izpētē, tā ir izaugusi un nostiprinājusies zinātniskās medicīnas aprindās. Ja agrāk šādu ārstēšanu uzskatīja tikai par eksperimentālu, tad šodien tā jau ir ikdienas prakse ar pierādītiem rezultātiem. Protams, liela loma ir ārstniecības iestādei, kurā tiek piedāvāta šāda terapija. Jābūt pārliecībai, ka ir iegūtas visas nepieciešamās licences, kā arī darbs laboratorijā tiek nodrošināts atbilstoši standartiem.


Cilmes šūnu terapija Latvijā, diemžēl, pagaidām nav izpelnījusies pieprasīta medicīnas līdzekļa statusu, lai ārstētu un atgrieztu pacientus pilnvērtīgā dzīvē. Baltijas valstīs ir tikai viena klīnika, kas tomēr piedāvā iespēju saglabāt cilmes šūnas tālākai pielietošanai. IVF RIGA tiek pārstāvētas dažādas jomas — reproduktīvā medicīna, medicīniskā ģenētika, reģeneratīvā medicīna un cilmes šūnu centrs. Cilmes šūnu centrs ir salīdzinoši jauns virziens klīnikā — tas darbojas tikai ceturto gadu.

 


Iespējams, lai saprastu, kam domātas cilmes šūnas, atmiņā jāatsauc kadri no filmām, kur vecāki nolemj laist pasaulē vēl vienu bērniņu, lai izglābtu savu bērnu, kas slimo ar asins vēzi. Tieši jaunākā brāļa vai māsas cilmes šūnas izrādījās līdzīgas un organisms tās neatgrūda. Radās cerība uz veiksmīgu izārstēšanos.


Anna Dorondo: «Cilmes šūnas jau vairākus gadu desmitus tiek izmantotas nopietnu asins un kaulu smadzeņu slimību, piemēram, leikēmijas, ārstēšanā. 1969. gadā amerikāņu ārsts Dons Tomass veica pirmo kaulu smadzeņu transplantāciju leikēmijas slimniekam, par ko viņam tika piešķirta Nobela prēmija. Kaulu smadzenes ir asinrades orgāns; tas faktiski sastāv no cilmes šūnām. Ja ir traucēta tā darbība vai tiek ražotas «bojātas» asins šūnas, tad viena no ārstēšanas iespējām ir transplantācija — bojāto kaulu smadzeņu cilmes šūnu aizstāšana ar veselām. Šim nolūkam var izmantot gan donora šūnas, gan savas, ja tās tikušas attiecīgi apstrādātas. Donors var būt pacienta asins radinieks (parasti brālis vai māsa) vai kāds, kas atbilst nepieciešamajiem parametriem. Bet pastāv imūnās sistēmas neatbilstības risks. Donora imūnsistēma var negatīvi ietekmēt saņēmēja organismu, līdz ar to rodas risks nodarīt bojājumus iekšējiem orgāniem un pašām kaulu smadzenēm.


Ir diezgan grūti atrast piemērotu donoru, ja nav brāļu un māsu, kas vēlas veikt operāciju. Tādās situācijās pacientam tiek injicētas paša asinis, kurām laboratorijā pirms tam ir veikta ķīmijterapija, sasaldēšana un apstrāde. Risks tiek samazināts, taču pati operācija ir gan sarežģītāka, gan arī dārgāka. Mūsdienās transplantācijā arvien vairāk tiek izmantotas pacienta cilmes šūnas, kas iegūtas no paša nabassaites asinīm dzimšanas brīdī».

 

PAŠA PACIENTA CILMES ŠŪNU IESPĒJAS

 

Sākumā tiksim skaidrībā ar terminiem. Mūsu organismā atrodas tā sauktās pieaugušo cilmes šūnas (CŠ). Tām ir salīdzinoši augsts šūnu dalīšanās potenciāls, un nepieciešamības gadījumā, tās papildina noteiktu šūnu daudzumu. Diemžēl, pieaugušo CŠ ir ļoti maz, to īpatsvars ir dažas procenta simtdaļas. Turklāt tās nespēj izveidot visu veidu šūnas. Arī dalīšanās potenciāls ir stipri mazāks kā jaunām CŠ.

 

Cilmes šūnas nespēj atjaunot zaudētu ekstremitāti vai orgānu. Bet, izmantojot savas cilmes šūnu rezerves, tās palīdz ātri izārstēt pat nopietnu ievainojumu. Transplantācijas procesā tās atjauno muskuļus, palīdz audu reģenerācijā, piemēram, pēc apdegumiem, un pat bojātu aknu gadījumos.

 

Cilmes šūnas spēj pašatjaunoties, vairākkārtīgi dalīties un diferencēties, pārvēršoties asins komponentos un dažādu audu šūnu elementos — sākot ar taukaudiem un muskuļaudiem līdz pat nervu sistēmas šūnām.

 

A.D.: «Klīniski pielietojamās cilmes šūnas var nosacīti iedalīt divās grupās: hematopoētiskajās, kas pārveidojas par asins un imūnsistēmas šūnām, un mezenhimālajās, kurām piemīt spēja pārvērsties kaulos, skrimšļos, saistaudos, kā arī veidot asinsvadu elementus. Hematopoētiskās šūnas ir nabassaites asiņu šūnas, kuras iegūtas no nabassaites un placentas asinīm. Tā ir vienkārša un droša procedūra gan mātei, gan bērnam. Mezenhimālās cilmes šūnas tiek iegūtas no pašas na- bassaites audiem vai no pieaugušā pacienta taukaudiem ar nelielas liposakcijas palīdzību vai arī plānotas klasiskās liposakcijas veikšanas laikā.

 

Cilmes šūnu vecums ir tāds pats kā tās donoram. Pieaugušam cilvēkam ir nelieli cilmes šūnu krājumi, un novecojot, tie samazinās. Cilmes šūnas iet bojā slimību un traumu gadījumos — mūsu organisms aktivizē cilmes šūnu rezerves, kas aizstāj vecās un bojātās šūnas, lai nodrošinātu audu reģenerāciju. Jo vecāki mēs kļūstam, jo mazākas ir mūsu pašu rezerves. Piemēram, lai pilnībā novērstu infarkta radītos sirds bojājumus, seniora vecumā ar paša pacienta sirds cilmes šūnām var būt nepietiekami, tādēļ īpašos gadījumos tiek piesaistīta donora transplantācija.


Nabassaites asins šūnu pielietojums klīniskajā praksē ir pierādījis savu augsto efektivitāti hematoloģijā un imunoloģijā, I un II tipa cukura diabēta ārstēšanā, sirds un asinsvadu (ieskaitot insultu), elpošanas sistēmas (ieskaitot HOPS) slimību gadījumos, traumatoloģijā un ortopēdijā, kā arī bērnu cerebrālās triekas gadījumos».



“Cilmes šūnas tiek izmantotas krūts, sēklinieku, galvas smadzeņu un citu orgānu vēža, iedzimtu audu defektu un centrālās nervu sistēmas patoloģiju ārstēšanai. Jau šodien pasaulē cilmes šūnas plaši izmanto vairāk nekā 80 asins slimību ārstēšanai, tostarp tādu, kas nav savietojamas ar dzīvību un agrīnā vecumā noved pie bērna nāves. Daudzās pasaules valstīs cilmes šūnu ārstnieciskā izmantošana ir kļuvusi par ierastu mūsdienu biomedicīnas un biofarmācijas sastāvdaļu.”

 


NEMATERIĀLIE AKTĪVI


Salīdzinot cilvēka cilmes šūnu funkcionālo aktivitāti, tad visaktīvākās ir embrija cilmes šūnas, taču ētisku apsvērumu dēļ, mēs tās neizmantojam. Nākamās ir nabassaites asiņu cilmes šūnas — tās ir jaunas un visaktīvākās šūnas. Nabassaites asinis satur gan hematopoētiskās šūnas, kas tiek pārveidotas par asins šūnām un imūnsistēmu, gan mezenhimālās šūnas. Taču hematopoētisko šūnu sastāvs ir ievērojami lielāks. Otrajā vietā — kaulu smadzeņu šūnas, un tikai trešajā — taukaudu šūnas. Visbiežāk tās izmanto estētiskās medicīnas procedūrās, pēctraumu perioda ilgstošai ārstēšanai, attiecīgi tādos procesos, kur to gaita norit lēnām un nav nepieciešams ātrs risinājums. Šīs šūnas netiek izmantotas, ja nepieciešama ātra reakcija kādas slimības apturēšanā.

 

“Mezenhimālās cilmes šūnas spēj atjaunot audus, kuros ir notikušas deģeneratīvas un atrofiskas izmaiņas, piemēram, organismam novecojot. Mezenhimālo cilmes šūnu terapiju visā pasaulē izmanto matu izkrišanas (alopēcijas) novēršanai, artrozes, locītavu problēmu un sporta traumu ārstēšanai.”

 


Nedod Dievs, ka tās vispār kādreiz ir nepieciešamas. BET...

 

Varbūtība, ka cilmes šūnas tiks izmantotas paša donora ārstēšanai vai būs nepieciešamas kādam no asinsradiniekiem, ir ārkārtīgi maza. Pagaidām. Šie rādītāji, visticamāk, pieaugs, ja cilmes šūnas patiešām sāks izmantot biežāk sastopamo slimību ārstēšanā un imūnsistēmas uzturēšanai kopumā. Šajā gadījumā jūs varēsiet izmantot šo terapiju un ārstēšanu, ja nebūsiet palaiduši garām iespēju un saglabājuši savas un jaundzimušā CILMES ŠŪNAS.

 



ŠŪNU UZGLABĀŠANA


IVF RIGA cilmes šūnu centrs ir atbildīgs par cilmes šūnu ieguvi, apstrādi un uzglabāšanu. Cilmes šūnu koncentrāts tiek sasaldēts ar īpašas programmas palīdzību un uzglabāts šķidrajā slāpeklī –196°C temperatūrā. Šī metode ļauj saglabāt dzīvotspējīgas šūnas gadu desmitiem. Piemēram, jaundzimušā cilmes šūnas saglabās savu kvalitāti arī pēc trīsdesmit gadiem.


A.D.: «Šādiem krājumiem ir jāatrodas drošā vidē. Cilmes šūnu bankas darbiniekiem ir jānodrošina jums iespēja apskatīt kā tiek organizēts process, kāds aprīkojums tiek izmantots. Mūsu IVF RIGA Cilmes šūnu centrs ir integrēts pilsētas veselības aprūpes sistēmā, tajā tiek organizēts zinātniskais darbs — tas viss liecina par mūsu darbinieku kompetenci un profesionalitātes līmeni. Latvijā ir īpašs dienests, kas regulē un pieņem lēmumus par ārstnieciskajiem līdzekļiem, izsniedz reģistrācijas apliecības un kontrolē eksperimentālo zāļu ieviešanas veidu praksē».


Mūsu uzdevums ir saprast jauno tehnoloģiju perspektīvas šajā jomā. Un ieguldīt savā veselībā. Jo rītdiena nav aiz kalniem!

 

 

  • CILMES ŠŪNU BANKA IESPĒJAMĀS DIVIDENDES – DZĪVĪBA