Ārstēšana un pētījumi

Klīniskie pētījumi ar mezenhimālo stromālo cilmes šūnu pielietojumu

Mezenhimālās stromālās cilmes šūnas ir multipotentas šūnas ar spēju diferencēties par kaulu, skrimšļu un tauku audiem. Mezenhimālās stromālās cilmes šūnas sauc par “bioloģiskajām rūpnīcām”, jo tās var producēt veselu virkni citokīnu, augšanas faktoru un citu bioloģiski aktīvo vielu. Tāda veidā mezenhimālās stromālās cilmes šūnas nodrošina parakrīnu iedarbību, modulē citu tipu šūnu funkcionēšanu, piemēram, imūnās sistēmas šūnu darbību. Pateicoties mezenhimālo stromālo cilmes  šūnu bioloģiskajām īpašībām, kā arī vieglām iegūšanas un kultivēšanas metodēm, tās ir kļuvušas par pieprasītāko cilmes šūnu terapijas produktu avotu.

Starptautiskajā klīnisko pētījumu datubāzē reģistrēti vairāk nekā 700 klīniskie pētījumi, kuros pielietotas mezenhimālās stromālās cilmes šūnas. Visvairāk uzkrāto datu par mezenhimālo stromālo cilmes šūnu izmantošanu ir sekojošās saslimšanu grupās:

  1. Autoimūnas saslimšanas (Krona slimība, sistēmiskā sarkanā vilkēde)
  2. Transplantāta atgrūšanās reakcija
  3. Balsta un kustību sistēmas slimības / bojājumi
  4. Ādas virsmas bojājumi (apdegumi, čūlas, diabētiskā pēda)
  5. Diabēts un diabētiskie sarežģījumi

Pirmos datus par mezenhimālo stromālo cilmes šūnu iedarbību transplantāta atgrūšanās gadījumā publicēja profesora Le Blanc komanda 2000. gadu sākumā. Tad izdevās izglābt deviņgadīga zēna dzīvību, kuram bija grūti ārstējama transplantāta atgrūšanās reakcija pēc hematopoētisko cilmes šūnu transplantācijas smagas limfoblastoīdās leikēmijas ārstēšanai. Neskatoties uz dažādu imūnsupresantu un diva tipa kortikosteroīdu (inflikcimab+ daklizumab), kā arī ciklosporīnu lietošanas, pacientam attīstījās smaga transplantāta atgrūšanās reakcija, kuras rezultātā pacients nespēja uzņemt barību 24 dienas pēc hematopoētisko cilmes šūnu transplantācijas. Ievadot no mātes kaula smadzenēm iegūtas mezenhimālās stromālās cilmes šūnas,  nedēļas laikā notika strauja transplantāta atgrūšanās reakcijas simptomu samazināšanās. Pēc atkārtotas mezenhimālo stromālo cilmes šūnu transplantācijas kombinācijā ar  zema līmeņa imūnsupresiju (prednizolons + ciklosporīns) transplantāta atgrūšanās reakcija tika pilnībā lokalizēta un bērns izveseļojās. Pēc šī veiksmīgā gadījuma sekoja klīnisko pētījumu sērija dažādās valstīs (uz doto brīdi jau ir reģistrēti vairāk nekā 50 klīniskie gadījumi) un transplantācijas centros visā pasaulē tiek pielietota mezenhimālo stromālo cilmes šūnu transplantācija profilaktiskos nolūkos vai akūtu transplantāta atgrūšanās reakciju ārstēšanā. Transplantāta atgrūšanās reakcija ir viena no izplatītākajām posttransplantācijas komplikācijām. Saskaņā ar klīniskajiem datiem, mezenhimālo stromālo cilmes šūnu izmantošana var būt efektīva pat ļoti smagos transplantāta atgrūšanās reakciju gadījumos, kad citas ārstēšanas metodes ir bezspēcīgas. 

Ir uzkrāti klīniskie dati par mezenhimālo stromālo cilmes šūnu pielietojumu iekaisīgu zarnu slimību ārstēšanā, pirmkārt, Krona slimības un čūlaina kolīta ārstēšanā. Abas saslimšanas ir progresīvas un bez efektīvas ārstēšanas noved pie letāla iznākuma. Šajos saslimšanas gadījumos ne vienmēr ir iespējams atrast efektīvu ārstēšanas metodi, tāpēc mezenhimālo stromālo cilmes šūnu pielietojums ir efektīvs terapeitisks variants. Ir reģistrēti 24 klīniskie pētījumi, kuros aprakstīta mezenhimālo stromālo cilmes šūnu iedarbība Krona slimības gadījumos. Četri no šiem pētījumiem atrodas 3. fāzē. Saskaņā ar uzkrātajiem datiem, mezenhimālo stromālo cilmes šūnu izmantošana ir ne tikai droša, bet arī saistīta ar klīniskās ainas uzlabošanos, īpaši fistulu attīstības gadījumā. Laikrakstā «Lancet» 2016. gadā tika publicēti dubultakla, randomizēta, placebo kontrolēta, 3. fāzes pētījuma rezultāti, kurā tika iesaistīti 212 pacienti, kas neatbild uz eksistējošajām ārstēšanas metodēm. Tiem pacientiem, kas bija saņēmuši mezenhimālo stromālo cilmes šūnu terapiju, tika novērotas remisijas un fistulu slēgšanās.
Ir zināms, ka, sistēmiski ievadot mezenhimālās stromālās cilmes šūnas, daļa no šūnu materiāla nonāk plaušu audos, kas apvienojumā ar mezenhimālo stromālo cilmes šūnu  imunomodulējušo iedarbību radīja interesi par šo ārstēšanas metodi plaušu iekaisuma slimību ārstēšanai. Nozīmīgi rezultāti tika iegūti eksperimentos ar dzīvniekiem, kas savukārt deva iespēju uzsākt klīniskos pētījumus.
Uz doto brīdi notiek vairāk nekā 25 klīniskie pētījumi, galvenokārt hronisku obstruktīvu plaušu bojājumu un jaundzimušo bronhopulmonārās displāzijas saslimšanas gadījumos. 
Vēl viens pētījumu virziens ir mezenhimālo stromālo cilmes šūnu izmantošana smagos akūtas aknu mazspējas un progresējošas cirozes  gadījumos, kur vienīgā ārstēšanas iespēja ir aknu transplantācija. Ierobežotas donora orgānu pieejamības dēļ, ka arī transplantācijas komplikāciju gadījumā mezenhimālo stromālo cilmes šūnu terapija var uzlabot transplantācijas iznākumu un nozīmīgi uzlabot pacientu dzīves kvalitāti un kopējo izveseļošanās gaitu. Vairākos pētījumos tika norādīts, ka mezenhimālo stromālo cilmes šūnu ievadīšanas gadījumā tiek novērota laboratoriska aknu funkciju rādītāju – seruma albumīna un bilirubīna līmeņa serumā – uzlabošanās. Svarīgi atzīmēt, ka šie pētījumi atrodas sakumā stadijā un pagaidām galvenais un uzticamākais secinājums ir mezenhimālo stromālo cilmes šūnu ievadīšanas drošums.