Aktuāli

Uzdod jautājumu!

Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem!

Sabīne Kondratjeva

Sabīne Kondratjeva

Noderīgi raksti

Ultrasonogrāfija (USG)

08.02.2019

Ultrasonogrāfija (USG) ir informatīvs un neinvazīvs vizuālās diagnostikas izmeklējums, ar kura palīdzību izvērtē dažādu orgānu un mīksto audu struktūru. USG attēla iegūšanai izmanto augstas frekvences skaņu viļņus (ultraskaņu), kas cilvēka organismam ir nekaitīgi un nesāpīgi – līdz ar to USG izmeklējumi bez riska ir veicami arī grūtniecības laikā.
USG izmeklēšana grūtniecības laikā norit atbilstoši valsts noteiktajiem standartiem. USG drīkst veikt neierobežotā skaitā, taču ir jāapzinās katra izmeklējuma mērķi un uzdevumi – USG izmeklēšanai jābūt stingrām medicīniskām indikācijām. 
Pirmais USG izmeklējums tiek veikts agrīnā periodā – visbiežāk no 4. līdz 6. grūtniecības nedēļai, vēl pirms stāšanās grūtniecības uzskaitē. Šī apskate nav ilga, jo ārsta uzdevums ir apstiprināt progresējošu intrauterīnu grūtniecību (t. i., reģistrēt embrija sirdsdarbību, izslēgt ārpusdzemdes grūtniecību), diagnosticēt daudzaugļu grūtniecību.
Īpaši svarīgi ir veikt USG I un II grūtniecības trimestrī, lai izslēgtu augļa pataloģijas un novērtētu augļa attīstību. 
USG izmeklēšana I trimestrī (11+0 – 13+6 grūtniecības nedēļās) ir precīzākā metode grūtniecības un dzemdību laika noteikšanai, ko nosaka mērot augļa garumu jeb CRL (crown rump length). Izmeklēšanas laikā ar augstas izšķirtspējas USG iekārtu tiek izvērtētas visas augļa orgānu sistēmas, īpašu uzmanību pievēršot kakla krokas biezumam un augļa profilam, kas ir svarīgi hromosomālo patoloģiju marķieri.

(Visām grūtniecēm neatkarīgi no vecuma pēc I trimestra augļa ultrasonogrāfijas veic kombinēto bioķīmisko skrīningu,  speciālists aizpilda vai papildina atbilstošu I trimestra bioķīmiskā skrīninga protokolu un grūtniece ne vēlāk kā 2 dienu laikā pēc sonogrāfijas veikšanas nodod asins seruma marķieru analīzes.) [avots] 

II trimestrī (20+0 – 22+0 grūtniecības nedēļās) veic USG sijājošo izmeklēšanu, kas atbilst apstiprinātajiem standartiem. Izmeklēšanas mērķis ir augļa anatomijas izvērtēšana un anomāliju diagnostika, lai iespējamās patoloģijas gadījumā veiktu papildu izmeklējumus.

III trimestrī (28+0 – 32+0 grūtniecības nedēļās) USG veic, lai izvērtētu augļa augšanu un orgānu struktūras.
Nepieciešamība veikt USG izmeklējumu pirms dzemdībām rodas reti. Tie ir gadījumi, kad iegūtā informācija var ietekmēt dzemdību vadīšanas taktiku. Indikācijas nosaka ārstējošais ārsts katrai pacientei individuāli atkarībā no grūtniecības norises.

Doplerogrāfija

Doplerogrāfija ir USG papildizmeklēšanas metode – ar tās palīdzību izvērtē asinsplūsmu specifiskos asinsvados, kas sniedz informāciju par augļa stāvokli un ļauj prognozēt iespējamās grūtniecības komplikācijas.
Indikācijas doplerogrāfijas veikšanai:

  • grūtnieces slimības(hipertensīvie stāvokļi, cukura diabēts, hroniskas nieru slimības, sistēmiskas slimības, Rh izosensibilizācija);
  • ar augli saistītas indikācijas (daudzaugļu grūtniecība, samazināts vai palielināts augļa ūdeņu daudzums, augļa augšanas aizture, iedzimtas augļa attīstības anomālijas);
  • ar anamnēzi saistītas indikācijas (preeklampsija vai augļa augšanas aizture iepriekšējā grūtniecībā, nedzīvi dzimis auglis iepriekšējās dzemdībās).

3D/4D USG

Pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti gan pacientu, gan ārstu vidū gūst jaunā USG diagnostikas metode – 3D/4D USG, kas ievērojami paplašina diagnostikas iespējas. 3D USG bieži izmanto grūtniecības laikā, lai iegūtu augļa trīsdimensiju attēlus. 4D USG ir līdzīga 3D metodei – atšķirība saistīta ar to, ka 4D ļauj veidot trīsdimensiju attēlu reālā laikā. Grūtnieču aprūpē 3D/4D USG izmanto kā papildizmeklēšanas metodi, t.i., šis izmeklējums papildina, bet neizslēdz standarta 2D USG skrīningu.
3D/4D USG izmeklējumiem ir daži ierobežojumi. Tie ir saistīti ar grūtniecības laiku, augļa pozīciju, placentas lokalizāciju un augļa ūdens daudzumu ap augļa seju. 3D/4D USG vislabāk veikt 24. – 32. grūtniecības nedēļā (ideāli starp 26. un 30. nedēļu). Jārēķinās arī ar laiku – ja parastais 2D USG izmeklējums aizņem 15 – 30 minūtes, tad 3D/4D USG izmeklējumam  ir nepieciešams 45 – 50 minūtes.
 

Skrīninga izmeklējumus veic: Medicīnas zinātņu doktore, ginekoloģe-dzemdību speciāliste, ultrasonogrāfijas speciāliste, Asoc. prof. Dr. Natālija Vedmedovska

  • Ultrasonogrāfija (USG)