Aktuāli

Uzdod jautājumu!

Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem!

Sabīne Kondratjeva

Sabīne Kondratjeva

Noderīgi raksti

Pārmaiņas topošās māmiņas ķermenī

31.10.2018

Anna Kornete
Ārste rezidente ginekologa un dzemdību speciālista specialitātē

    Grūtniecība ir unikāls notikums sievietes dzīvē. Šajā laikā topošās māmiņas ķermenī notiek daudz dažādu pārmaiņu. Grūtniecības laikā sievietes ķermeņa pārmaiņas nosaka hormoni: estrogēns, progesterons, oksitocīns.
    Grūtniecības sākumā topošās māmiņas organismā ir paaugstināts progesterona līmenis. Progesterona ietekmes dēļ vienas no grūtniecības pirmajām pazīmēm var būt krūšu jutīgums, nogurums, garastāvokļa svārstības, slikta dūša un vemšana.
    Sliktas dūšas un vemšanas gadījumā ieteicams ēst biežāk un nelielas porcijas, uzturā nelietot izteikti sātīgus, treknus, sāļus vai asus ēdienus. Ja sūdzības ir izteiktas rīta pusē, ieteicams apēst nelielu uzkodu (piemēram, sviestmaizi, sausiņus, cepumus) uzreiz pēc pamošanās. Ēdienreižu starplaikos nepieciešams lietot daudz ūdeni, vēlams dzert vēsu ūdeni maziem malciņiem. Sliktu dūšu palīdz mazināt citrons, piparmētras, ingvers. Pozitīvu efektu sniegs arī pastaigas svaigā gaisā un laba atpūta. Ja vemšana ir vairākas reizes dienā, noteikti informē par to savu ārstu.
Augsts estrogēna līmenis uzlabo grūtnieces ādas stāvokli un veicina veselīgu matu un nagu augšanu. Grūtniecības laikā iespējama pastiprināta ķermeņa apmatojuma veidošanās pēc vīrišķa tipa jeb hirsutisms. Hormonālo pārmaiņu dēļ grūtniecības laikā var palielināties dzimumzīmes, pastiprināties ādas pigmentācija krūšu galos, vēdera lejas daļā un ārējo dzimumorgānu apvidū. Grūtniecības laikā uz ādas pieres apvidū un ap acīm var parādīties brūni pigmenta plankumi. Palielinoties krūšu un vēdera apmēriem, iespējama ādas striju veidošanās. 
Ādas veselību labvēlīgi ietekmē svaigs gaiss un veselīgs uzturs. Jāatceras, ka grūtniecības laikā nav vēlams apmeklēt solāriju. Sauļojoties dabīgajā saulē, noteikti jālieto saules aizsargkrēmi. Ādas striju gadījumā palīdzēs speciāli krēmi. Par ādas veselību padomos ieteicams meklēt pie ādas ārsta jeb dermatologa.
Grūtniecības laikā prolaktīna ietekmē aug un pilnveidojas piena dziedzeri krūtīs, pastiprinās krūšu apasiņošana un sākas piena veidošanās. 
Grūtniecības laikā dzemdes svars palielinās no 30–60 g līdz 700–1000 g. Augot dzemdei, tiek iestieptas iegurņa saites. Iestieptas dzemdes saites var radīt velkošas sāpes vēdera un muguras lejas daļā. Muguras labsajūtā un veselībā liela nozīme ir fiziskām aktivitātēm, ārstnieciskai fizkultūrai. Pozitīvu efektu var sniegt teipošana un grūtnieču jostas nēsāšana. Velkošas sāpes vēdera un muguras lejas daļā mazina ar magniju bagātu pārtikas produktu (piemēram, riekstu, žāvētu augļu, banānu) iekļaušana uzturā un magnija preparātu lietošana.
Pirmajos grūtniecības mēnešos ķermeņa masa palielinās nedaudz, taču otrajā grūtniecības pusē tā var palielinās izteiktāk. Topošās māmiņas ķermeņa masas pieaugumu nosaka asiņu un audu šķidruma daudzuma palielināšanās, augļa un placentas attīstība, augļa ūdeņu pieaugums, dzemdes un krūts dziedzeru masas palielināšanās un taukaudu uzkrāšanās. Sievietēm ar normālu ķermeņa masu pirms grūtniecības ideālais ķermeņa masas pieaugums grūtniecības laikā ir  10,0–16,0 kg. Palielināts šķidruma daudzums ķermenī var radīt tūskas uz sejas, roku pirkstos, uz apakšstilbiem, potītēm. Sabalansēts uzturs būtiski ietekmē mammas un bērna veselību grūtniecības laikā un turpmākās dzīves laikā.
Paaugstināts progesterona līmenis vājina kuņģa tonusu un rada atvilni jeb kuņģa satura nonākšanu barības vadā, un dedzināšanas sajūtu kuņģī. Turklāt kuņģa iztukšošanās ir palēnināta, un iespējama smaguma sajūta pēc ēšanas. Pavājinās arī kuņģa un zarnu trakta darbība, tāpēc grūtniecēm biežāk ir aizcietējumi. Vēlams ēst biežāk un ar mazākām porcijām, uzturā iekļaut šķiedrvielām bagātus pārtikas produktus (piemēram, graudaugus, pākšaugus, žāvētus un svaigus dārzeņus, riekstus, sēklas) un pietiekamu šķidruma daudzumu (vismaz 1,5 l dienā).
Progesterona ietekmē pazeminās urīnpūšļa tonuss un rodas urīna stāze. Vērojamas izmaiņas arī nierēs. Svarīgi ik dienas uzņemt pietiekamu šķidruma daudzumu (vismaz 1,5 l dienā) un uzturā lietot skābus pārtikas produktus (piemēram, dzērvenes, citronu).
Grūtniecības laikā sievietes ķermenis tiek pakļauts vairākiem faktoriem (ķermeņa masas palielināšanās, ķermeņa smaguma centra novirze, trauslāki kauli, vēdera priekšējās sienas muskuļu atslābums, iegurņa saišu nestabilitāte), kas ietekmē iegurņa stabilitāti un var būt par iemeslu muguras sāpēm. Nozīme ir fiziskām aktivitātēm, ārstnieciskai fizkultūrai un grūtnieču jostas nēsāšanai.
Grūtniecības laikā mazinās gludo muskuļu tonuss vēnās. Uz kājām var parādīties kāju vēnu tīklojums un izteiktākas vēnas jeb vēnu varikoze. Paplašinoties vēnām taisnajā zarnā, palielinās risks hemoroīdu attīstībai. Turklāt palielināta dzemde, kas spiež uz taisno zarnu un bieži aizcietējumi vēl vairāk provocē hemoroīdu veidošanos. Kāju veselībai un labsajūtai palīdzēs kompresijas zeķu valkšana. Lai izvairītos no hemoroīdu rašanās, nozīme ir aizcietējumu profilaksei. 
Grūtniecībai attīstoties, samazinās hemoglobīna daudzums un attīstās anēmija jeb mazasinība. Mazasinība saistīta ar bālāku ādas krāsu, matu un nagu trauslumu, nespēku. Svarīgi ir uzturā iekļaut ar dzelzi bagātus pārtikas produktus (piemēram, sarkanā gaļa, bietes, spināti) un papildu lietot dzelzs preparātus.
Grūtnieces imūnās sistēmas aizsardzības spējas ir samazinātas, tāpēc palielinās risks saslimt un smagāk slimot ar dažādām infekciju slimībām (piemēram, gripa). 
Oksitocīna ietekmē mainās grūtnieces smadzeņu darbība, paaugstinot sievietes intuitīvo jūtīgumu un veicinot saiknes veidošanos ar mazuli.

iVF Riga Cilmes šūnu centrs katru mēnesi rīko bezmaksas lekcijas topošajām māmiņām. Lekciju par dzemdībām un  par cilmes šūnām vada sertificēta vecmāte un cilmes šūnu centra speciālists. Sekojiet līdzi mūsu pasākumiem mūsu mājas lapā, kā arī mūsu Facebook lapā

  • Pārmaiņas topošās māmiņas ķermenī