Sabīne Kondratjeva
Uzdod jautājumu!
Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem!
Noderīgi raksti
Nabassaites audu mezenhimālās cilmes šūnas COVID-19 akūtā elpošanas distresa sindromam: dubultmaskēts, 1/2a fāzes, randomizēts kontrolēts pētījums
01.02.2021
Majami Universitātes Millera Medicīnas skolas pētnieki veica unikālu un revolucionāru randomizētu kontrolētu pētījumu, kurā, saskaņā ar rezultātiem, no nabassaites audiem iegūto mezenhimālo cilmes šūnu infūzijas droši samazina nāves risku un paātrina atveseļošanās laiku pacientiem ar smagu COVID-19 pakāpi, kas tika publicēti šī gada janvārī zinātniskajā žurnālā „STEM CELLS Translational Medicine”.
Ir zināms, ka mezenhimālajām cilmes šūnām ir imūnmodulējoša un pretiekaisuma iedarbība, un tās var labvēlīgi ietekmēt COVID‐19 akūto respiratoro distresa sindromu (ARDS). Šī pētījuma mērķis bija noteikt nabassaites audu mezenhimālo cilmes šūnu (UC-MSC) infūziju drošību un izpētīt to efektivitāti pacientiem ar COVID-19 ARDS. Tika veikts dubultmaskēts, 1/2a fāzes randomizēts, kontrolēts pētījums. Randomizācija un stratifikācija pēc ARDS smaguma pakāpes tika izmantota, lai nodrošinātu līdzsvaru starp grupām. Divdesmit četri pacienti tika randomizēti 1: 1 UC-MSC ārstēšanai vai kontroles grupā. Pacienti no UC-MSC ārstēšanas grupas saņēma divas intravenozas 100 ± 20×106 UC-MSC infūzijas (0. un 3. dienā), savukārt, kontroles grupas pacienti saņēma divas placebo šķīduma infūzijas. Abas grupas saņēma vislabākā līmeņa aprūpi.
Primārais rezultāts bija drošība, sekundārie parametri ietvēra pacienta izdzīvošanu 31. dienā pēc pirmās infūzijas un laiku līdz atveseļošanai. Netika novērota ar infūziju saistīto nevēlamo blakusparādību atšķirība starp grupām. Netika novēroti nopietni nevēlami notikumi, kas saistīti ar UC‐MSC infūzijām. Tika konstatēts, ka UC‐MSC infūzijas COVID‐19 ARDS ir drošas. Iekaisuma citokīni 6. dienā ievērojami samazinājās ar UC-MSC ārstētiem cilvēkiem. Ārstēšana bija saistīta ar ievērojami uzlabotu pacienta dzīvildzi un laiku līdz atveseļošanai. UC‐MSC infūzijas ir drošas un var būt noderīgas, ārstējot pacientus ar COVID‐19 ARDS.
Pacientu izdzīvošana viena mēneša ietvaros bija 91% ar UC-MSC ārstētajā grupā, salīdzinot ar 42% kontroles grupā. Starp pacientiem, kas jaunāki par 85 gadiem, 100% no pacientiem, kuri tika ārstēti ar UC-MSC izdzīvoja.
Dr Ricordi un viņa kolēģi arī atklāja, ka laiks līdz atveseļošanās bija ātrāks starp tiem, kas bija ārstēšanas grupā. Vairāk kā puse pacientu, kuri tika ārstēti ar UC-MSC infūzijām, divu nedēļu laikā pēc pēdējās ārstēšanas atveseļojās un devās mājās no slimnīcas. Vairāk kā 80% no ārstēšanas grupas atveseļojās līdz 30. dienai, salīdzinot ar mazāk kā 37% kontroles grupā.
"Nabassaites audu sastāvā ir mezenhimālās cilmes šūnas, kuras var pavairot un nodrošināt terapeitiskās devas vairāk kā 10 000 pacientiem no vienas nabassaites. Tas ir unikāls šūnu resurss, kas tiek pētīts, lai varētu izmantot šūnu terapijas pielietošanā, brīdī, kad ir nepieciešams modulēt imūno atbilde vai iekaisuma reakciju. Mēs tos esam pētījuši kopā ar līdzstrādniekiem Ķīnā vairāk kā 10 gadus 1. tipa cukura diabēta gadījumā, un pašlaik ir vairāk kā 260 klīnisko pētījumu, kas uzskaitīti Clinicaltrials.gov citu autoimūno slimību ārstēšanā."
Mezenhimālo cilmes šūnu potenciāls atjauno normālu imūnreakciju
Mezenhimālās cilmes šūnas ne tikai palīdz novērst nepareizas imūnās un iekaisuma reakcijas, tām ir arī pretmikrobu darbība, un ir pierādīts, ka tās veicina audu reģenerāciju.
"Mūsu rezultāti apstiprina UC-MSC spēcīgo pretiekaisuma un imūnmodulējošo efektu. Šīs šūnas novērš "citokīnu vētru", kas ir smagas pakāpes COVID-19 pazīme," sacīja Giacomo Lanzoni, PhD, raksta vadošais autors un Diabēta pētījumu institūta asistējošais profesors. "Rezultāti ir kritiski svarīgi ne tikai attiecībā uz COVID-19, bet arī citām slimībām, kurām raksturīgas novirzes un hiperinfekciozas imūnās atbildes, piemēram, 1. tipa autoimūnais diabēts."
"Man šķita, ka šīs cilmes šūnas varētu būt ideāla ārstēšanas iespēja smagas pakāpes COVID-19 gadījumā," sacīja Dr. Ricordi. "Tam nepieciešama tikai intravenoza (IV) infūzija, piemēram, asins pārliešana. Tas ir kā viedā tehnoloģija plaušās, lai atjaunotu normālu imūnreakciju un novērstu dzīvībai bīstamās komplikācijas."
Nākamie soļi
Nākamais solis ir izpētīt cilmes šūnu izmantošanu COVID-19 pacientiem, kuri vēl nav smagi saslimuši, bet kuriem draud intubācija, lai noteiktu, vai infūzijas kavē slimības progresēšanu.
Hiperimūnās un hiperiekaisuma reakcijas autoimūno slimību gadījumā var būt saistīti ar to, kāpēc daži pacienti ar COVID-19 nonāk smagās saslimšanas formās, bet citi - ne.
"Autoimunitāte ir liels izaicinājums veselības aprūpei, tāpat kā COVID-19. Autoimunitāte ietekmē 20% Amerikas iedzīvotāju un ietver vairāk nekā 100 slimību, no kurām 1. tipa diabētu var uzskatīt tikai par aisberga virsotni. Tas, ko mēs mācāmies – ka var būt kopīgs pavediens un riska faktori, kas var predisponēt gan autoimūno slimību, gan smagu reakciju pēc vīrusu infekcijām, piemēram, SARS-CoV-2".
Gūtās atziņas
- Divas no nabassaites audiem iegūto mezenhimālo cilmes šūnu (UC-MSC) intravenozas infūzijas ar 100 miljonu šūnu devu vienā infūzijā ar 72 stundu starplaiku ir drošas COVID-19 pacientiem ar akūtu elpošanas distresa sindromu.
- Šajā dubultmaskētā, randomizētā, kontrolētā pētījumā, kurā piedalījās 24 pacienti, UC‐MSC ārstēšanas grupā tika konstatēti mazāk nopietni nevēlami notikumi, salīdzinot ar kontroles grupu.
- Ārstēšana ar UC‐MSC bija saistīta ar ievērojamu iekaisuma citokīnu samazināšanos, kas iesaistīti COVID‐19 „citokīnu vētrā”.
- UC‐MSC ārstēšana bija saistīta ar ievērojami uzlabotu pacienta dzīvildzi un laiku līdz atveseļošanai.
- Novērotie atklājumi stingri atbalsta turpmāku izpēti plašākā pētījumā, kas paredzēts efektivitātes novērtēšanai un noteikšanai.
Pilnais raksts pieejams šeit: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-01/uomm-uom010421.php
Pētījums pieejams šeit: https://stemcellsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/sctm.20-0472