Aktuāli

Uzdod jautājumu!

Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem!

Noderīgi raksti

Sievietes krūšu izmaiņas grūtniecībā un zīdīšanas laikā

31.10.2018

Anna Kornete
Ārste rezidente ginekologa un dzemdību speciālista specialitātē

Grūtniecības laikā hormonālo pārmaiņu ietekmē krūtis tiek sagatavotas bērniņa zīdīšanai. Attīstoties grūtniecībai, pakāpeniski notiek dažādas izmaiņas krūtīs: aug un pilnveidojas krūšu piena dziedzeri, pastiprinās krūšu apasiņošana un sākas piena veidošanās.
Krūšu izmaiņas var būt viena no pirmajām grūtniecības pazīmēm. Jau 4.–6. grūtniecības nedēļā hormonu noteikto pārmaiņu dēļ krūtis var piebriest, kļūt jutīgas un sāpīgas. No 6. līdz 8. grūtniecības nedēļai, pakāpeniski attīstoties piena dziedzeriem, uzlabojoties krūšu apasiņošanai un palielinoties krūšu izmēram, iespējams diskomforts, niezēšanas un smaguma sajūta krūtīs, krūšu ādas striju un pastiprināta asinsvadu tīklojuma veidošanās. Šajā laikā mainās arī krūšu gali un areolas – pigmentētā daļa ap krūšu galiem. Krūšu gali un areolas kļūst lielākas un tumšākas.
    Grūtniecības laikā topošās māmiņas asinīs palielinās hormona prolaktīna līmenis. Prolaktīns ir hormons, kas ir atbildīgs par piena veidošanos. Jau grūtniecības pēdējos mēnešos krūtīs parādās neliels daudzums pirmpiena, tomēr hormonu estrogēna un progesterona ietekmē piena izdalīšanās ir aizkavēta. Pēc dzemdībām, samazinoties estrogēna un progesterona ietekmei un palielinoties hormona oksitocīna līmenim māmiņas asinīs, pastiprinās piena veidošanās un sākas piena izdalīšanās. Oksitocīns ir hormons, kas ir nodrošina piena izdalīšanos zīdīšanas laikā. Oksitocīna līmeni asinīs ietekmē nosacījuma reflekss.
Piena veidošanās un izdalīšanās ir atkarīga no hormonu līmeņa māmiņas asinīs. Piena veidošanās, izdalīšanās, piena daudzums un kvalitāte un veiksmīga zīdīšana nav saistīta ar krūšu izmēru. Piens veidojas māmiņas krūtīs, ja tiek stimulēts piena veidošanās un izdalīšanās nosacījuma reflekss. Katru reizi, kad māmiņa domā par zīdīšanu un bērns zīž krūti, tiek ierosināts piena veidošanas un izdalīšanas reflekss. 
Apmēram 3.–5.  dienā pēc dzemdībām krūtis piebriest, kļūst smagākas, cietākas, saspringtas un jutīgas. Izmaiņas saistītas ar pastiprinātu piena veidošanos. 
Būtiska nozīme māmiņas krūšu labsajūtā un veselībā ir pareizai krūšu kopšanai. Nozīme ir krūšu higiēnai un speciāliem krūšu kopšanas līdzekļiem (piemēram, pretstriju krēms grūtniecības laikā, barojošs un nomierinošs krēms krūšu galiem zīdīšanas periodā, krūšturu ieliktnīši). Svarīgi izvēlēties piemērota izmēra un materiāla krūšturi. Priekšroka dodama kokvilnas materiāla grūtnieču un barojošo māmiņu krūšturiem. Krūšu labsajūtu uzlabo bieža bērniņa zīdīšana, maiga krūts masāža un siltas krūšu kompreses zīdīšanas laikā. 

iVF Riga Cilmes šūnu centrs katru mēnesi rīko bezmaksas lekcijas topošajām māmiņām. Lekciju par dzemdībām un  par cilmes šūnām vada sertificēta vecmāte un cilmes šūnu centra speciālists. Sekojiet līdzi mūsu pasākumiem mūsu mājas lapā, kā arī mūsu Facebook lapā

  • Sievietes krūšu izmaiņas grūtniecībā un zīdīšanas laikā