Aktuāli

Uzdod jautājumu!

Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem!

Noderīgi raksti

Izmeklējumi, kurus ir obligāti jāveic topošām māmiņām

07.11.2018

Plānojot grūtniecību, sievietei ir svarīgi vērsties pie ginekologa laicīgi, vēl pirms grūtniecības iestāšanās. Vizītes laikā ar ginekologu var pārrunāt, kā pareizi sagatavoties grūtniecībai, noskaidrot kāda ir tās norise, veikt nepieciešamos izmeklējumus un apskati. Topošai māmiņai ir jārūpējas par savu veselības stāvokli un ir jāsagatavojas grūtniecībai, jo tas var ietekmēt arī mazuļa veselību. 
 Sievietei ir jābūt ginekoloģiski veselai. Apskates laikā ginekologs pārbaudīs dzemdes, olnīcu, ārējo dzimumorgānu stāvokli, kā arī krūtis, veiks dzemdes kakla onkocitoloģisku analīzi, paņems uztriepi no maksts. Ja kādreiz ir pārslimotas infekcijas, kuras var nodot dzimumkontaktu ceļā (piemēram, hlamidioze, ureaplazmoze), analīzes obligāti ir jāatkārto, plānojot grūtniecību. Topošām māmiņām obligāti ir jāzina sava asins grupa, Rēzus faktors un ir nepieciešams noteikt antieritrocitāras antivielas. Rēzus negatīvām sievietēm jāzina arī bērna tēva asins grupa un Rēzus faktors. Obligāti ir jāizmeklējas uz infekciju slimībām, tādam kā sifiliss, B hepatīts, C hepatīts, HIV (Cilvēka imūndeficīta vīrus). Ir jāpārliecinās par pietiekošiem dzelzs krājumiem organismā, veicot pilnu asins analīzi un nosakot feritīna līmeni asinīs. Ir jāpārbauda urīnceļu sistēmas veselība, veicot urīna analīzi.
Katrai grūtniecei ir jāveic ģenētiskais skrīnings (11-12 gr. ned.), kas ļauj noteikt risku, vai bērnam varētu būt nepareizs hromosomu skaits. Šajā laikā veic ultrasonogrāfisku izmeklējumu auglim un nosaka speciālus marķierus mātes asinīs. Ap 20-21 gr. ned. veic ultrasonogrāfisku izmeklējumu, kura laikā rūpīgi pārbauda visus augļa orgānus, lai pārliecinātos, ka bērniņš ir vesels.
Plānojot grūtniecību, ir jāapmeklē stomatologs, lai laicīgi izārstētu zobus un novērstu iespējamo infekcijas avotu.
Gadījumos, kad sieviete novērojas pie speciālistiem (piemēram, endokrinologs, kardiologs, neirologs, reimatologs, traumatologs), ikdienā lieto medikamentus, plānojot grūtniecību, obligāti ir nepieciešama šo speciālistu konsultācija un slēdziens par rekomendācijām grūtniecības gadījumā.
Svarīgi ir laicīgi stāties grūtniecības uzskaitē, piemērotākais laiks ir 8-9 gr. ned. Uzskaitē ir iespējams stāties pie ginekologa, vecmātes vai ģimenes ārsta. Tas ir nepieciešams, lai topošā māmiņa atrastos rūpīgā speciālista uzraudzībā un laicīgi veiktu visus nepieciešamus izmeklējumus.
 

iVF Riga Cilmes šūnu centrs katru mēnesi rīko bezmaksas lekcijas topošajām māmiņām. Lekciju par dzemdībām un  par cilmes šūnām vada sertificēta vecmāte un cilmes šūnu centra speciālists. Sekojiet līdzi mūsu pasākumiem mūsu mājas lapā, kā arī mūsu Facebook lapā

  • Izmeklējumi, kurus ir obligāti jāveic topošām māmiņām