Aktuāli

Uzdod jautājumu!

Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem!

Sabīne Kondratjeva

Sabīne Kondratjeva

Noderīgi raksti

Izdalījumi grūtniecības laikā

07.11.2018

Grūtniecība ir jauns posms katras sievietes dzīvē, kuras laikā notiek pārmaiņas organismā un rada pirms tam nezināmas izjūtas, kas ļoti bieži izraisa bažas par savu un bērna veselību. Viens no biežākajiem jautājumiem, ar ko saskaras ginekologs ikdienas praksē, ir par izdalījumiem no maksts.
 Grūtniecības laikā normāli izdalījumi ir gaiši, bāli, var būt nedaudz iedzelteni, bez nepatīkamas smakas. Nereti var palielināties izdalījumu daudzums. Ļoti bieži grūtnieces var novērot baltus, biezpienveida izdalījumus, ko izsauc Candida jeb piena sēnīti. Grūtniecības laikā notiek hormonālas pārmaiņas, kas ietekmē arī maksts mikrofloru. Ja sieviete novēro dzeltenus, zaļganus izdalījumus ar nepatīkamu smaku, pievienojas nieze, dedzināšana, noteikti ir jākonsultējas ar ginekologu. Minētais izdalījumu raksturs var būt saistīts ar maksts infekciju vai seksuāli transmisīvām slimībām.
 Ginekologu obligāti ir jāinformē par asiņainiem izdalījumiem no maksts grūtniecības laikā. Apmēram 20% topošo māmiņu agrīnā grūtniecībā novēro smērejošus asiņainus izdalījumus, ko sauc par spotingiem. Šie izdalījumi var būt dažādas krāsas, no gaiši rozā līdz tumši brūnganai, parasti ir nelielā daudzumā vai ir novērojami uz tualetes papīra, bez sāpēm. Parasti spotingi nav saistīti ar sliktu grūtniecības iznākumu un tā norit normāli līdz pašām dzemdībām. Tomēr asiņaini izdalījumi var būt saistīti ar grūtniecības sarežģījumiem, it īpaši ja tie paradās grūtniecības II vai III trimestrī. Ir nepieciešama steidzami ginekologa konsultācija ja ir spilgtu asiņu krāsas izdalījumi, lielā daudzumā un ilgst vairākas dienas, ja tos pavada sāpes vēdera lejasdaļā. Asiņošana var liecināt par grūtniecības pārtraukšanās draudiem. Asiņošanas gadījumā agrīnā grūtniecībā ir jāizslēdz ārpus dzemdes grūtniecība, kas nereti no ārsta prasa neatliekamu rīcību un var apdraudēt sievietes dzīvību. Grūtniecības II un III trimestrī asiņošana apdraud ne tikai sievietes, bet arī bērna dzīvību. Biežākie asiņošanas iemesli šajā laikā ir tādi stāvokļi, kā priekšguļošā placenta, placentas atslāņošanās, dzemdes plīsums. 
Asiņošanas gadījumā ļoti svarīgi ir pēc iespējas ātrāk griezties pie ginekologa pēc palīdzības, jo tikai ārsts var pareizi novērtēt grūtnieces un vēl nedzimušā bērna stāvokli, kā arī izstrādāt nepieciešamo rīcības plānu.
 

iVF Riga Cilmes šūnu centrs katru mēnesi rīko bezmaksas lekcijas topošajām māmiņām. Lekciju par dzemdībām un  par cilmes šūnām vada sertificēta vecmāte un cilmes šūnu centra speciālists. Sekojiet līdzi mūsu pasākumiem mūsu mājas lapā, kā arī mūsu Facebook lapā

  • Izdalījumi grūtniecības laikā